rhy.fi
Petoyhdyshenkilöt

ILMOITA HAVAINNOISTA PETOYHDYSHENKILÖLLE

Jos teet suurpetohavainnon, ilmoita aina välittömästi asiasta petoyhdyshenkilölle, sillä hyväkin havainto vanhenee nopeasti. Toimi seuraavasti:

1. Kerro havainnosta tarkat tiedot (aika ja paikka) ja mahdollinen arviosi lajista ja yksilömäärästä.
2. Tämän lisäksi voit valmiiksi mitata jäljestä etutassun leveyden (suden ja ilveksen tassusta myös pituuden). Katso lisätietoja

3. Pyri estämään jälkien peittyminen ja mikäli mahdollista, ota kuva, jossa jäljen vieressä on mittasuhteen kertova esine.

Petoyhdyshenkilöt käyvät tarkistamassa havainnon. Heiltä saat ajankohtaista tietoa suurpetotilanteesta ja havaintojen tekemisestä.

Kiuruveden riistanhoitoyhdistys

  Rantalantie 30 As 1, 74700 Kiuruvesi
kiuruvesi@rhy.riista.fi
050-534 9680
RHY-numero 456
Petoyhdyshenkilö Pasi Antero Julkunen toistaiseksi
Runni
0405074458
Petoyhdyshenkilö Harri Matti Johannes Forss toistaiseksi
Leppäkaarre
0443137100
Petoyhdyshenkilö Veli Pekka Tapan Kastarinen toistaiseksi
Kiuruvesi
veli-pekka.kastarinen@valio.fi
04005269689
Petoyhdyshenkilö Terho Yrjö Antero Partanen Kiuruvesi
terhopartanen@gmail.com
0400375445
Petoyhdyshenkilö Risto Juntunen Kiuruvesi
rantalantie30@gmail.com
050-534 9680
Petoyhdyshenkilö Asko Kalervo Tikka Kiuruvesi
asko.tikka@suomi24.fi
040 525 6333
Petoyhdyshenkilö Heikki Paavo Heikinmaa Remeskylä
heikki.heikinmaa@saunalahti.fi
0400 171 950
Petoyhdyshenkilö Ritva Juutinen Salahmi
ritva-juutinen@suomi24.fi
045 865 4648
Petoyhdyshenkilö Mikko Tapio Kainulainen Kiuruvesi
lvikainulainen@gmail.com
045 6791710
Petoyhdyshenkilö Antti Olavi Eskelinen Koppeloharju
antti.e1@luukku.com
050 3571789
Petoyhdyshenkilö Niko Partanen Kiuruvesi
partasniko@gmail.com
0400222391
Petoyhdyshenkilö Olli Petteri Honkaviita Heinäkylä
olli_honkaviita@hotmail.com
050 3299286

 

Tämä sivusto on osa rhy.fi -palvelua